Netanyahu afirmă că ar putea relua luptele în Gaza, dacă Hamas nu returnează ostaticii israelieni până sâmbătă

Luptele ar putea fi reluate în Gaza, după ce prim-ministrul Israelului a avertizat Hamas că va pune capăt armistițiului dacă gruparea armată palestiniană ”nu ne returnează ostaticii până sâmbătă”, informează telegraph.md, cu referire la BBC.

Cabinetul de securitate al lui Benjamin Netanyahu s-a reunit marți, după ce Hamas a anunțat că amână eliberarea mai multor ostatici până la o notificare ulterioară, susținând că Israelul a încălcat termenii acordului de încetare a focului, care durează de trei săptămâni.

Nu este clar dacă Netanyahu cere eliberarea tuturor celor 76 de ostatici rămași sau doar a celor trei care urmează să fie eliberați sâmbătă.

Hamas a răspuns afirmând că rămâne angajat față de acordul de încetare a focului și că Israelul este ”responsabil pentru orice complicații sau întârzieri”.

Gruparea a cerut mediatorilor să abordeze lista sa de plângeri împotriva Israelului, inclusiv blocarea ajutoarelor umanitare esențiale, cum ar fi corturile – o acuzație pe care Israelul a negat-o.

Se înțelege că țările arabe exercită presiuni asupra Hamas pentru a încerca să readucă acordul pe drumul cel bun.

Egiptul a anunțat că intenționează să prezinte o ”viziune cuprinzătoare” pentru reconstrucția Gazei, care să nu implice strămutarea populației, spre deosebire de o propunere făcută de președintele american Donald Trump.

Decizia Hamas de a amâna eliberarea ostaticilor programată pentru acest weekend l-a determinat pe Trump să propună ca Israelul să anuleze complet acordul și să ”lase iadul să se dezlănțuie” dacă ”toți ostaticii” nu sunt eliberați până sâmbătă.

După o reuniune de patru ore a cabinetului de securitate israelian, Netanyahu a declarat într-un mesaj video că ”salută cererea președintelui Trump”.

El a adăugat:”Având în vedere anunțul Hamas privind decizia sa de a încălca acordul și de a nu ne elibera ostaticii, aseară am ordonat IDF [Forțele de Apărare ale Israelului] să adune forțe în interiorul și în jurul Fâșiei Gaza.

Această acțiune se desfășoară chiar în acest moment și va fi finalizată foarte curând.”

El a emis apoi un ultimatum despre care a spus că are aprobarea unanimă a cabinetului de securitate.

”Dacă Hamas nu ne returnează ostaticii până sâmbătă la prânz [10:00 GMT], armistițiul se va încheia, iar IDF va relua luptele intense până la înfrângerea finală a Hamas.”

Au existat mesaje contradictorii din partea oficialilor israelieni cu privire la faptul dacă Netanyahu se referă la eliberarea tuturor ostaticilor rămași sau nu.

O sursă a declarat pentru ziarul israelian Haaretz că Israelul ar fi dispus să continue armistițiul dacă următorul grup de trei ostatici ar fi eliberat conform planului sâmbătă.

Au existat apoi rapoarte conform cărora cererea se referă la eliberarea celor nouă ostatici în viață din prima fază a acordului.

Însă, mai târziu, ministrul transporturilor și membru al cabinetului de război, Miri Regev, a scris pe X: ”Am luat o decizie foarte clară: ne aderăm la declarația președintelui american Donald Trump privind eliberarea ostaticilor – sâmbătă, toți vor fi eliberați!”.

Între timp, IDF a anunțat că a ridicat nivelul de pregătire al Comandamentului său Sudic – responsabil pentru operațiunile din Gaza – și că acesta va fi întărit cu trupe suplimentare, inclusiv rezerviști.

Unii analiști israelieni sugerează că Israelul încearcă să realizeze o manevră complicată: să își arate loialitatea față de Casa Albă, fără a prăbuși acordul.

Aceștia spun că încă este posibil ca Israelul și Hamas să ajungă la un compromis prin intermediul mediatorilor privind runda de eliberare a ostaticilor programată pentru acest weekend.

Hamas a reiterat marți respingerea planului controversat al lui Trump ca SUA să preia controlul asupra Gazei postbelice și să relocheze permanent cei două milioane de palestinieni care trăiesc acolo, astfel încât teritoriul să poată fi reconstruit și transformat în ”Riviera Orientului Mijlociu”.

Palestinienii se tem de o repetare a Nakba, sau ”catastrofei”, când sute de mii au fugit sau au fost alungați din casele lor înainte și în timpul războiului care a urmat creării Statului Israel în 1948.

Mulți dintre acei refugiați au ajuns în Gaza, unde ei și descendenții lor reprezintă trei sferturi din populație. Alți 900 000 de refugiați înregistrați trăiesc în Cisiordania ocupată, iar 3,4 milioane trăiesc în Iordania, Siria și Liban, potrivit ONU.

Hamas a spus că declarațiile lui Trump sunt ”rasiste și constituie un apel la epurare etnică, vizând lichidarea cauzei palestiniene și negarea drepturilor naționale inalienabile ale poporului nostru”.

Autoritatea Palestiniană și statele arabe au respins categoric acest plan, în timp ce ONU a avertizat că orice strămutare forțată ar fi interzisă conform dreptului internațional și ”echivalentă cu epurarea etnică”.

Netanyahu a lăudat ”viziunea revoluționară” a președintelui american pentru Gaza.

Mai devreme, marți, un oficial de rang înalt al Hamas, Basem Naim, a declarat pentru BBC că ușa rămâne deschisă pentru ca mediatorii americani, qatarezi și egipteni să intervină și să readucă acordul de încetare a focului pe drumul cel bun.

”Nu dorim ca acest acord să se destrame”, a spus el.

”Facem tot posibilul pentru a evita orice obstacole, orice provocări, și, prin urmare, suntem gata să predăm prizonierii sâmbătă, dacă situația este rectificată prin intermediul mediatorilor.”

El a acuzat Israelul de ”încălcări continue” ale acordului de încetare a focului, inclusiv întârzierea revenirii palestinienilor strămutați în zonele din nordul Gazei cu 48 până la 72 de ore și obstrucționarea livrărilor de alimente, medicamente și provizii de urgență.

Prima fază a acordului de încetare a focului ar trebui să dureze șase săptămâni și să ducă la eliberarea a 33 de ostatici israelieni în schimbul a aproximativ 1 900 de prizonieri și deținuți palestinieni din Gaza.

Până acum, 16 ostatici în viață au fost eliberați de la intrarea în vigoare a încetării focului, în 19 ianuarie. Hamas a predat, de asemenea, cinci ostatici thailandezi în afara termenilor acordului.

Cei 17 ostatici israelieni care urmează să fie eliberați în prima fază includ doi copii, o femeie, cinci bărbați peste 50 de ani și nouă bărbați sub 50 de ani. Aceștia ar trebui să fie eliberați în următoarele trei săptămâni. Ambele părți au declarat că opt dintre acești ostatici sunt morți, dar doar unul a fost identificat.

Negocierile pentru a doua fază a acordului – care ar trebui să ducă la eliberarea celor 43 de ostatici rămași, retragerea completă a trupelor israeliene și un armistițiu permanent – nu au început încă.

 

Total
0
Shares
Total
0
Share