Piața farmaceutică din Republica Moldova a înregistrat o creștere modestă în primul trimestru al anului 2025, arată datele publicate de Agenția Medicamentului și Dispozitivelor Medicale (AMDM).
Valoarea totală a pieței s-a ridicat la circa 67,74 milioane de euro, în creștere cu 2% față de aceeași perioadă a anului trecut, în timp ce volumul, exprimat în cutii de medicamente, a scăzut cu 5%.
Potrivit AMDM, discrepanța între evoluția valorică și cea cantitativă este cauzată de ”creșterea ușoară a prețurilor și orientarea către produse mai inovative și mai costisitoare”.
Totodată, autoritatea explică evoluția modestă a pieței prin stocurile mari acumulate la sfârșitul anului 2024 și întârzierile în livrările în cadrul licitațiilor publice.
În perioada ianuarie-martie, au fost importate 19,2 milioane de cutii de medicamente (în scădere cu 5%), în timp ce producția internă a ajuns la 3,75 milioane de cutii. Medicamentele importate au continuat să domine piața, reprezentând 92,5% din valoare și 85% din volum, însă ponderea produselor autohtone a atins 16,3% din volum – cel mai ridicat nivel din ultimii ani.
Importurile de medicamente au crescut semnificativ pe parcursul trimestrului, de la 14,7 milioane de euro în ianuarie la 26,6 milioane euro în martie. Cele mai mari cantități au fost aduse din Germania (12,6%), România (10,3%), Slovenia (9%), Turcia (8,4%) și Ungaria (5,7%).
Printre cele mai solicitate produse farmaceutice s-au numărat: dapagliflozinum (1,64 milioane euro), ibuprofennum (1,28 milioane euro), rosuvastatinum (1,17 milioane euro) și sulodexidum (1,1 milioane euro). Dintre medicamentele produse în Moldova, cel mai vândut a fost tadalafilum, cu vânzări de 0,5 milioane euro.
Cei mai mari furnizori străini au fost KRKA (Slovenia) cu 5,25 milioane euro, Berlin-Chemie (Germania) – 4,03 milioane euro, Gedeon Richter (Ungaria) – 2,63 milioane euro, GlaxoSmithKline (Marea Britanie) – 2,19 milioane euro, Nobel și World Medicine din Turcia, fiecare cu peste 2 milioane euro.
În ceea ce privește producătorii locali, Balkan Pharmaceuticals rămâne lider detașat, cu vânzări de 3,3 milioane euro. Compania este urmată de Flumed-Farm (0,71 milioane euro) și Farmaprim (0,67 milioane euro).