ANOFM: Aproximativ 9 000 de locuri de muncă sunt disponibile în întreaga țară

Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă (ANOFM) informează că în prezent sunt disponibile circa 9 000 de locuri de muncă în toată Republica Moldova. Dintre acestea, 2 155 de posturi (24%) sunt destinate persoanelor cu studii superioare, iar 6 765 (76%) se adresează celor cu studii profesionale sau fără calificare.

Potrivit directorului ANOFM, Raisa Dogaru, de la începutul anului 2024, peste 6 000 de persoane au fost deja angajate prin intermediul agenției. Ea încurajează cetățenii aflați în căutarea unui loc de muncă să se adreseze subdiviziunilor teritoriale ale ANOFM pentru a beneficia de sprijin în procesul de angajare.

”ANOFM oferă o gamă variată de servicii gratuite, atât pentru șomeri, cât și pentru persoanele angajate care doresc să își schimbe locul de muncă. Cetățenii pot consulta ofertele disponibile și pe portalul www.angajat.md”, a declarat Raisa Dogaru.

Cele mai multe locuri vacante se înregistrează în municipiul Chișinău – 5 167, urmat de Bălți – 869 și Orhei – 240. Alte localități cu oferte semnificative sunt Anenii Noi (179), Cimișlia (150) și Strășeni (147). În schimb, zonele cu cele mai puține oferte sunt Ștefan Vodă (16 posturi), Glodeni (20) și Dondușeni (21).

Total
0
Shares
Total
0
Share