LPreședintele Partidului Mișcarea Alternativa Națională (MAN) și unul dintre liderii Blocului „Alternativa”, Ion Ceban, a lansat critici la adresa guvernării PAS, acuzând actuala putere de degradarea generalizată a sectoarelor-cheie din Republica Moldova și de tentative de concentrare a puterii în mâinile președintelui.
„Toate acțiunile sau inacțiunile celor de la guvernare ne afectează pe noi toți”, a declarat Ceban în cadrul unei vizite la Slobozia Dușca, raionul Criuleni, unde a avut loc o întâlnire cu cetățenii alături de alți lideri ai Blocului „Alternativa”.
El a invocat date oficiale potrivit cărora Republica Moldova ar avea „cei mai slabi indicatori din regiune, chiar și în comparație cu Ucraina, o țară aflată în război”. În opinia sa, „sănătatea, educația, agricultura sunt în colaps”.
Ceban a acuzat guvernarea de lipsă de responsabilitate și de tentative de autoritarism: „Cetățenii au obosit de jocurile lor murdare, nu mai reacționează, iar ei au trecut la un alt nivel, înregistrând în Parlament un proiect de lege care să-i ofere putere absolută șefului statului.”
Liderul MAN a mai afirmat că Blocul „Alternativa” își construiește Programul de Țară în consultare directă cu populația: „Continuăm să discutăm cu oamenii din toate raioanele țării și, împreună, identificăm soluții care vor forma Programul de Țară al Blocului Alternativa.”