Fostul președinte al Curții de Conturi, Marian Lupu, în prezent lider al Partidului „Mișcarea Respect Moldova”, a dezvăluit că în perioada pandemiei Covid-19, în Republica Moldova au fost administrate vaccinuri cu termen expirat și au fost eliberate zeci de mii de certificate false de vaccinare.
Declarațiile au fost făcute într-o emisiune online de la Unimedia, în care Lupu a vorbit despre presiunile exercitate de guvernarea PAS asupra instituției pe care a condus-o.
„Puțină lume cunoaște contextul și condițiile în care mi-am desfășurat activitatea la conducerea Curții de Conturi. Pentru cei care consideră că aș fi beneficiat de protecție din partea cuiva din actualul regim am făcut aceste precizări la emisiunea online de la Unimedia”, a declarat Marian Lupu.
Acesta a menționat că, deși în perioada 2019–2024 nu a avut apariții publice în afara prezentării rapoartelor în Parlament, Curtea de Conturi a fost supusă în mod constant la presiuni din partea unor reprezentanți ai partidului de guvernământ.
„Am avut în permanență confruntări cu diferiți reprezentanți ai PAS, care exercitau constant presiuni asupra instituției pe care am condus-o. Una dintre acestea a izbucnit după scandalul provocat de raportul Curții de Conturi asupra modului în care a fost gestionată perioada pandemică. Acest raport a scos la iveală două probleme majore”, a spus Lupu.
El a explicat că prima problemă a fost legată de eliberarea certificatelor false de vaccinare: „Am depistat că mai mult de 70 000 de certificate de vaccinare false au fost eliberate în țara noastră, și asta în baza verificării a doar o treime din totalul documentelor. Unele dintre aceste certificate au ajuns chiar până în SUA.”
A doua problemă evidențiată de raportul Curții de Conturi a fost administrarea vaccinurilor expirate: „Au fost importate vaccinuri cărora le expira termenul de valabilitate, iar în peste 7 000 de cazuri au fost administrate preparate cu termen expirat. Multe dintre acestea intrau în țară inclusiv sub formă de ajutor umanitar.”
Marian Lupu susține că, după publicarea raportului, a fost anunțată crearea unei comisii speciale care urma să „clarifice” situația, însă aceasta nu a prezentat niciun rezultat.
„Am fost amenințați că o comisie specială va face clarificări și va demonstra că nu avem dreptate. Acea comisie nu a mai prezentat însă niciun raport, pentru că nu avea ce să prezinte. Adevărul era de partea noastră.”
Fostul șef al Curții de Conturi a mai remarcat că, în ciuda gravității celor constatate, nicio instituție nu a inițiat anchete penale, iar scandalul a fost mușamalizat.
„Deși ceea ce a descoperit atunci Curtea de Conturi este extrem de grav, nu a fost intentat niciun dosar penal și nimeni nu a fost pedepsit. Scandalul a fost mușamalizat. Iată cât de corupt și incompetent este sistemul de stat sub guvernarea PAS”, a mai spus Lupu.
Amintim că funcția de ministru al Sănătății este deținută de Ala Nemerenco, una dintre persoanele apropiate președintelui Republicii Moldova, Maia Sandu.