La începutul acestei luni, o delegație formată din doi angajați ai Inspectoratului General de Carabinieri a participat la Conferința anuală UEFA dedicată siguranței și securității la meciurile de fotbal, desfășurată la Budapesta, Ungaria.
Participarea a avut ca scop consolidarea capacităților instituționale în domeniul ordinii publice și oferirea unei platforme de schimb de experiență cu experți și forțe de ordine din alte țări.
Printre subiectele discutate s-au numărat prevenirea violenței și a comportamentului deviant al suporterilor, cooperarea internațională dintre forțele de ordine și UEFA, utilizarea tehnologiilor moderne în securitatea stadionelor, digitalizarea biletelor și controlul accesului, precum și instruirea comună a efectivelor de ordine publică.
„Instruirea continuă a personalului de securitate și aplicarea noilor tehnologii sînt pași necesari pentru a asigura un mediu sigur și prietenos pe stadioane”, a precizat Inspectoratul.