Inspectoratul General pentru Situații de Urgență (IGSU) a desfășurat miercuri, 17 septembrie, vizite informativ-educative în gospodării din Durlești, municipiul Chișinău, pentru a preveni intoxicațiile cu dioxid de carbon în perioada fermentării vinului de casă.
”Specialiștii au subliniat că dioxidul de carbon este un gaz invizibil, inodor și extrem de periculos. Acesta se acumulează în zonele joase, cum ar fi beciurile sau subsolurile. Primele 3–5 zile sunt cele mai periculoase, deoarece se eliberează cele mai mari cantități de CO₂. În lipsa unei ventilații corespunzătoare, gazul poate atinge concentrații fatale. Inhalarea lui produce dureri de cap, greață, amețeli, stare de slăbiciune, iar în cazuri grave – pierderea cunoștinței, convulsii, comă sau chiar deces”, transmite IGSU.
Pentru prevenirea tragediilor, salvatorii recomandă aerisirea permanentă a încăperilor, evitarea închiderii ermetice a recipientelor, testarea oxigenului înainte de intrare, supravegherea procesului și utilizarea echipamentului de protecție în spații joase. De asemenea, nu trebuie lăsați minori nesupravegheați și trebuie evitată intrarea singuratică în beciuri sau subsoluri.
IGSU amintește că în 2024, în satul Sadova, raionul Călărași, două persoane au decedat după intoxicarea cu gaze rezultate din fermentarea vinului, iar până în prezent nu au fost raportate cazuri noi.