Risipa alimentară în Moldova: Peste 130 kg de alimente sunt aruncate anual de persoană

Risipa alimentară reprezintă una dintre cele mai mari provocări ale societății moderne, afectând accesul oamenilor la hrană și mediul înconjurător. În Republica Moldova, fenomenul ia amploare, iar specialiștii cer acțiuni concrete pentru reducerea pierderilor.

Oleg Paraschiv, directorul Băncii de Alimente din Moldova, subliniază impactul real al risipei: ”De fiecare dată când irosim un produs trebuie să ne gândim că un litru de lapte pe care noi îl aruncăm, el de fapt consumă o tonă de apă… folosită la irigarea câmpurilor, curățarea grajdurilor, a utilajelor și procesul de ambalare.”

Cele mai aruncate alimente sunt fructele și legumele proaspete, cerealele, produsele de panificație, lactatele și alimentele bogate în proteine, toate cu valoare nutritivă ridicată.

”În Uniunea Europeană, anual se risipesc circa 59-60 milioane de tone de produse, peste 130 kg per cap de locuitor. În Moldova, cifrele publice indică aproximativ aceeași valoare, jumătate din aceasta – circa 70 kg – fiind risipite în gospodării”, explică Paraschiv.

Banca de Alimente a transformat, în ultimii patru ani, produsele recuperate din lanțul agroalimentar în peste 882 mii de porții de mâncare distribuite persoanelor vulnerabile. Doar în 2024, au fost salvate 211 tone de alimente, echivalentul a 442 mii de porții, sprijinind comunitățile din întreaga țară.

 

Total
0
Shares
Total
0
Share