Trei protestatari au fost uciși în Maroc în timpul demonstrațiilor împotriva corupției

În Maroc, protestele împotriva corupției continuă de o săptămână, iar miercuri trei persoane au fost împușcate mortal în timpul unei tentative de asalt asupra unui post de poliție, informează agențiile internaționale.

Premierul marocan Aziz Akhannouch a confirmat decesele, precizând că incidentul a avut loc în localitatea Laklia, situată lângă stațiunea Agadir, în sudul țării. Potrivit site-ului Morocco World News, protestatarii au încercat să ia cu asalt cazarma jandarmeriei și să se înarmeze.

Ministerul de Interne al Marocului a declarat că atacatorii erau înarmați cu obiecte albe și că jandarmii au deschis focul în scopul autoapărării, conform legii.

Protestele, denumite de presă ”protestul generației Z”, exprimă nemulțumiri față de corupție, inegalitate socială și cheltuielile pentru organizarea a două turnee de fotbal: Cupa Africii pe Națiuni din noiembrie și Campionatul Mondial 2030, pe care Marocul îl va organiza împreună cu Portugalia și Spania.

Total
0
Shares
Total
0
Share