Curtea de Apel Centru a anunțat că ședințele de judecată programate pentru data de 21 octombrie 2025, în cauzele aflate în gestiunea judecătorului Grigore Dașchevici, nu vor avea loc. Potrivit comunicatului transmis avocaților, părțile vor fi citate ulterior pentru stabilirea unei noi date de examinare.
În luna iulie 2025, Consiliul Superior al Magistraturii a aprobat raportul Comisiei de evaluare externă prin care judecătorul Grigore Dașchevici a fost declarat nepromovat la evaluare.
„Se decade Grigore Dașchevici din dreptul de a exercita funcția de judecător timp de 6 ani din data rămânerii definitive a hotărârii CSM. Se informează Autoritatea Națională de Integritate că Grigore Dașchevici nu are dreptul de a exercita funcții de demnitate publică timp de 6 ani, din data rămânerii definitive a hotărârii CSM”, se menționează în decizia CSM, care este cu termen de atac la Curtea Supremă de Justiție.