Veaceslav Ioniță: ”FMI pentru prima dată în istoria Republicii Moldova a stopat finanțarea într-un program în derulare”

Republica Moldova nu a primit ultima tranșă de aproape 170 de milioane de dolari din programul de finanțare cu Fondul Monetar Internațional (FMI), deoarece Guvernul Recean nu a implementat reformele asumate, potrivit experților economici.

”FMI pentru prima dată în istoria Republicii Moldova a stopat finanțarea într-un program în derulare. Aceasta arată că FMI este extrem de îngrijorat privind mersul reformelor în Republica Moldova, atât de îngrijorat, încât a fost nevoit să recurgă la cel mai sever instrument, blocarea finanțării”, a declarat expertul economic Veaceslav Ioniță, într-o emisiune la Canal 5.

El a precizat că două tranșe nu au fost acordate și că Guvernul a ascuns această situație de public.

Deputatul PAS, Radu Marian susține că bugetul Republicii Moldova rămâne stabil, chiar dacă tranșa nu a fost debursată, iar în decembrie este programată o nouă misiune FMI pentru evaluarea acordului expirat.

Speakerul Parlamentului, Igor Grosu, a menționat că motivul ar putea fi o ”supărare” a FMI privind depășirea parametrilor bugetari, cum ar fi cheltuielile pentru salarii.

Fostul ministru al Finanțelor și deputat PAS, Victoria Belous, a declarat că formularea ”Moldova a ratat tranșa de 170 de milioane $ de la FMI” este incorectă.

”Noi nu am ratat, ei nu sunt granturi, sunt o sumă de creditare. Am luat banii de la Uniunea Europeană, respectiv, nu a apărut necesitatea să debursăm cealaltă sumă”, a explicat Belous.

Experții avertizează că blocarea finanțării FMI indică o serioasă problemă de credibilitate și necesitatea accelerării reformelor în Republica Moldova.

Total
0
Shares
Total
0
Share