Cea mai scumpă mașină din lume, Gordon Murray S1 LM, a fost vândută la licitație pentru 20 600 000 de dolari, stabilind un record istoric, anunță organizatorii evenimentului. Licitația a avut loc la Las Vegas, în același weekend cu Marele Premiu de Formula 1, iar mașina a fost adusă în fața cumpărătorilor cu elicopterul.
Modelul S1 LM a fost fabricat în doar 5 exemplare și este un omagiu adus legendarului McLaren F1 GTR. Supercar-ul are un motor V12 aspirat natural de 4,3 litri care dezvoltă 690 cai putere, transmisie manuală și un sistem de evacuare acoperit cu folie de aur de 18 karate. Mașina are doar 3 locuri, cu scaunul șoferului plasat central.
Licitația a atras atenția colecționarilor și pasionaților de supercar-uri, iar recordul reflectă valoarea extrem de rară și exclusivistă a automobilului. Organizatorii au subliniat că ”S1 LM reprezintă combinația perfectă între performanță, design și istorie automobilistică”.