Un tânăr de 19 ani a fost condamnat pentru escrocherie prin telefon

Un bărbat din Uzbekistan condamnat la trei ani de închisoare pentru violență în familie și încălcarea ordonanței de protecție
EnglishFrançaisРусский

Un tânăr de 19 ani a fost condamnat de Judecătoria Chișinău pentru escrocherie, după ce a participat la o schemă de înșelăciune prin telefon, anunță Procuratura municipiului Chișinău.

Potrivit anchetei, pe 6 august 2025, inculpatul și alte persoane neidentificate au contactat o victimă, prezentându-se drept angajați ai unei bănci. Ei au susținut că persoane necunoscute încearcă să retragă bani de pe card, iar sub acest pretext victima a oferit datele cardului.

Cu informațiile obținute, tânărul a accesat aplicația Google Pay și a cumpărat un telefon iPhone 16, în valoare de 16 999 de lei, acționând la indicațiile primite prin Telegram. Bunul obținut ilegal a fost transmis ulterior altor persoane implicate în schemă.

Judecătoria l-a condamnat la un an de închisoare, cu executare într-un penitenciar de tip semiînchis, dar pedeapsa a fost suspendată pe un termen de probațiune de doi ani. În această perioadă, tânărul trebuie să respecte obligațiile stabilite de organul de probațiune.

Instanța a mai dispus interdicția de a ocupa funcții sau de a desfășura activități ce țin de gestionarea bunurilor pentru doi ani și plata sumei de 16 999 de lei victimei, drept reparare a prejudiciului.

Procuratura reamintește că până la pronunțarea unei hotărâri definitive, inculpatul beneficiază de prezumția nevinovăției.

Total
0
Shares
 
Total
0
Share