Marți dimineață, stația meteorologică „Indio Hatuey” din Cuba a înregistrat pentru prima dată 0 grade Celsius, marcând un nou record național de temperatură minimală, a anunțat institutul INSMET pe pagina sa de Facebook.
Precedentul record, de 0,6°C, fusese înregistrat în 1996 în provincia Mayabeque, care se învecinează cu Matanzas. Centrul meteorologic din Matanzas a confirmat prezența înghețului la nivelul culturilor agricole din zona stației.
Scăderea neobișnuită a temperaturilor a fost cauzată de sosirea unui front rece intens din America de Nord, care a adus o masă de aer polar spre zona Mării Caraibilor.
”Combinația dintre cerul senin, aerul uscat și vânturile slabe în timpul nopții a favorizat o răcire rapidă”, au precizat meteorologii.
Fenomenul este cu atât mai surprinzător cu cât Cuba are o climă tropicală, iar temperaturile extrem de scăzute sunt rare. În apropierea Cubei, în Florida, frigul a provocat căderea iguanelor din copaci, amorțite din cauza temperaturilor scăzute.
Specialiștii avertizează că frontul polar a adus condiții neobișnuite pentru întreaga regiune, fenomen similar celui care afectează în prezent o parte din Statele Unite cu ger intens și întreruperi de electricitate.
