Două zboruri programate pe ruta Chișinău – București au fost anulate în această dimineață din cauza ninsorilor puternice care afectează capitala României. Aeronavele urmau să decoleze de pe Aeroportul din Chișinău la ora 05.00 și 07.00.
De asemenea, a fost anulată o cursă dinspre București, programată pentru această seară, la ora 19.50. Un alt avion care trebuia să aterizeze la București la ora 09.50 înregistrează o întârziere de patru ore.
Pe Aeroportul Internațional Henri Coandă (Otopeni) și pe Aeroportul Băneasa din București se operează în condiții de ninsoare abundentă și viscol. Mai multe curse au fost anulate, iar alte zboruri au fost deviate către aeroporturi din Varna, Sofia, Cluj sau Craiova.
Reprezentanții aeroporturilor au precizat: „Se intervine constant cu utilaje pentru deszăpezirea pistelor și că pot apărea întârzieri suplimentare din cauza operațiunilor de degivrare.”
Conform situației de la ora 10.00, niciun avion nu a decolat de la București în ultimele 10 ore, peste 40 de decolări fiind întârziate, unele chiar și cu patru ore, afectând inclusiv sosirile în capitala României. „Cel mai probabil vor mai urma și alte anulări, în următoarele ore,” se menționează.



