Un club de fotbal din Marea Britanie a fost amendat și sancționat după gesturile naziste ale fanilor

Un club de fotbal din Marea Britanie a fost amendat și sancționat după gesturile naziste ale fanilor
EnglishFrançaisРусский

Clubul englez Tottenham Hotspur a fost sancționat după ce trei suporteri ai echipei au făcut saluturi naziste în timpul meciului din ultima etapă a fazei grupelor Ligii Campionilor, disputat la Frankfurt, informează telegraph.md, cu referire la DW.

Gesturile au fost îndreptate către fanii echipei adverse, iar clubul londonez a anunțat că persoanele implicate au fost identificate și au primit interdicție pe viață de a mai participa la meciurile echipei.

„Comportamentul dezgustător al unui mic grup de așa-ziși suporteri în acea seară nu reflectă în niciun fel valorile clubului nostru și ale fanilor săi”, au transmis reprezentanții clubului.

În urma incidentului, Tottenham a fost amendat cu 30 000 de euro și a primit interdicție la vânzarea biletelor pentru un meci în deplasare. Această sancțiune este condiționată, cu termen de probă până în martie 2027, conform site-ului UEFA. În cazul unui nou incident, pedeapsa va fi mult mai severă. De asemenea, clubul a fost amendat cu 2 250 de euro pentru aruncarea de obiecte pe teren.

Meciul disputat pe 28 ianuarie la Frankfurt împotriva echipei Eintracht s-a încheiat cu victoria lui Tottenham, scor 2-0. Această victorie a asigurat calificarea directă a londonezilor în optimile Ligii Campionilor, unde vor întâlni pe Atletico Madrid. Partida din capitala Spaniei, care se va juca pe 10 martie, va avea loc fără suporteri ai echipei oaspete.

Total
0
Shares
 
Total
0
Share