Trimisul Rusiei a fost convocat la MAE. Numele acestuia nu a fost publicat în comunicatul de presă

Trimisul Rusiei a fost convocat la MAE. Numele acestuia nu a fost publicat în comunicatul de presă
EnglishFrançaisРусский

Ministerul Afacerilor Externe al Republicii Moldova informează că a convocat trimisul Federației Ruse în Republica Moldova pentru a-i transmite o notă de protest în legătură cu atacul Federației Ruse asupra Complexului Hidroenergetic „Novodnestrovsk” din Ucraina, produs la 7 martie 2026. Numele diplomatului nu este menționat în comunicatul oficial.

Potrivit informațiilor, atacul a provocat scurgeri de produse petroliere în Nistru, generând riscuri majore pentru mediul înconjurător și pentru securitatea alimentării cu apă a Republicii Moldova.

Se menționează că râul Nistru asigură apa pentru aproximativ 80% din populația țării și pentru 98% din municipiul Chișinău.

Amintim că, în prezent, în calitate de ambasador agreat al Federației Ruse în Republica Moldova este Oleg Ozerov, a cărui agreare a fost acceptată de ministrul Afacerilor Externe, Mihai Popșoi, însă fără acreditare și fără prezentarea scrisorilor de acreditare președintelui Maia Sandu.

Total
0
Shares
 
Total
0
Share