FOTO Acoperiș smuls de pe un bloc din Bălți, după vântul puternic. Incidente în mai multe regiuni ale țării

FOTO // Acoperiș smuls de pe un bloc din Bălți, după vântul puternic. Incidente în mai multe regiuni ale țării
EnglishFrançaisРусский

Vântul puternic a provocat 15 incidente în Republica Moldova, inclusiv în Chișinău, unde mai multe automobile au fost avariate, iar un copac a căzut peste un troleibuz.

Cele mai grave pagube au fost raportate la Bălți, unde acoperișul unui bloc cu cinci etaje a fost smuls de vânt. La Dondușeni, un arbore a căzut peste traseul R8 (Edineț–Otaci), blocând circulația, iar la Glodeni un cablu telefonic a fost doborât la sol.

În centrul țării, la Orhei, foi de ardezie au fost smulse de pe acoperișul unui bloc, iar la Peresecina un copac a căzut peste liniile electrice. La Strășeni, un automobil a fost avariat de un arbore prăbușit, iar în Sipoteni (Călărași) au fost doborâte fire electrice.

În Chișinău, intervențiile au vizat mai multe sectoare. Pe bulevardul Ștefan cel Mare și Sfânt, la intersecția cu strada Mihai Viteazul, un copac a căzut peste un troleibuz. În sectoarele Rîșcani și Ciocana, mai mulți arbori și un panou publicitar au căzut peste automobile, provocând pagube materiale.

Poliția anunță că nu au fost raportate persoane traumatizate și nu au fost înregistrate deconectări masive de energie electrică. Echipajele sunt în teren pentru a securiza zonele și a fluidiza traficul, iar cetățenii sunt îndemnați să evite deplasările neesențiale.

Total
0
Shares
 
Total
0
Share