Certificatul de naștere nu va mai fi necesar la reînnoirea buletinului, potrivit unui anunț făcut de vicepremierul României, Oana Gheorghiu, la Interviurile DIGI24.
Măsura vine după ce solicitarea a fost formulată de societatea civilă pe platforma guvernamentală „Fără hârtie”. Vicepremierul a precizat că Guvernul a discutat deja cu Ministerul Afacerilor Interne și cu toate punctele unde se emit cărțile electronice de identitate, astfel încât certificatul de naștere să nu mai fie solicitat la dosar.
„S-a discutat cu Ministerul Afacerilor Interne, s-a comunicat către către toate punctele în care se emit cărțile electronice de identitate și acest document nu mai este solicitat. Suntem în curs cu rezolvarea multor probleme. Am avut peste 4000 de de sesizări pe diferite teme”, a declarat Oana Gheorghiu.
Decizia vine după ce utilizatorii platformei „Fără Hârtie” au reclamat faptul că „adulților li se solicită certificatul de naștere la fiecare reînnoire a actului de identitate, deși documentul a fost depus și înregistrat în sistem la prima emitere și nu suferă modificări în timp”.
Totuși, există și o excepție. Potrivit informațiilor publicate pe platforma guvernamentală, cetățenii care au dobândit cetățenia română înainte de 31 martie 2025 și cărora nu li s-a emis niciun act de identitate românesc ulterior acelei date vor trebui să prezinte certificatul de naștere la prima solicitare.
„Eu eu cred că acest demers, „Fără hârtie”, a fost unul extraordinar de bun, de dialog cu cetățenii și de a pune în fața autorităților nevoile reale cu care se confruntă oamenii. Și pe noi ne-a ajutat să împingem unele lucruri înainte. Nu înseamnă că toate se vor rezolva peste noapte, pentru că pentru unele e nevoie de digitalizare, de schimbare a unor proceduri, dar suntem în dialog cu multe, cu multe instituții, cu care încercăm să rezolvăm problemele”, a mai spus Oana Gheorghiu.



