Fermierii anunță un protest în fața Guvernului

Fermierii anunță un protest în fața Guvernului
EnglishFrançaisРусский

Agricultorii din Republica Moldova au anunțat un protest de avertizare care va avea loc pe 27 mai, în centrul Capitalei, în fața Guvernului. Manifestația vine ca urmare a nemulțumirilor legate de lipsa reacției autorităților la revendicările adresate încă pe 27 aprilie, printr-o scrisoare publică.

Înainte de protest, reprezentanții organizației „Forța Fermierilor” vor desfășura, în perioada 18-24 mai, mai multe întâlniri în teritoriu pentru a discuta cu fermierii problemele semnalate.

„S-a constatat că guvernare, în pofida unor promisiuni, a depus foarte puține eforturi pentru a realiza măsurile de salvare a fermierilor micro, mici și mijlocii, marea majoritatea dintre care se află după mai multe crize din ultimii 5 ani într-o dificultate financiară de proporție. Din momentul izbucnirii crizei scumpirii a carburanților și fertilizanților, agricultorii au auzit despre ajutor doar de la declarații unor demnitari în mass-media și nu au primit până în prezent nici un sprijin real.

Mai mult ca atăt, Ministerul Finanțelor a declarat intenția de a majora cota TVA de 20 % pentru producția agricolă, iar Ministerul Agriculturii a ignorat interesele fermierilor din domeniul cerealier și oleaginos în cadrul politicii de subvenționare pentru următorii 5 ani. Tot mai mult se extinde un model foarte periculos al agriculturii, care facilitează expansiunea companiilor transnaționale, ceea ce contravine practicilor europene și reprezintă o amenințare social-economică pentru Republica Moldova. Atragem atenția partenerilor externi că sprijinul agricultorilor din localități rurale este esențial pentru securitatea alimentară a țării și stoparea degradării mediului rural”, se arată în mesajul Asociației „Forța Fermierilor”.

Principalele revendicări ale fermierilor sunt următoarele: solicitarea sprijinului financiar din partea Uniunii Europene, rambursarea integrală a accizei la motorină începând cu 2026 și menținerea acestei măsuri permanent, neadmiterea majorării cotei TVA la 20% pentru producția agricolă, introducerea din 2027 a plăților directe per hectar pentru culturile cerealiere și oleaginoase, precum și identificarea unui mecanism de refinanțare a agricultorilor aflați în dificultate financiară prin modificarea exigențelor Băncii Naționale și oferirea unor garanții de stat, după modelul României.

Total
0
Shares
 
Total
0
Share