Inspectoratul General pentru Migrație (IGM) a anunțat că, la 24 iunie 2026, doi cetățeni originari din Sri Lanka au fost îndepărtați sub escortă de pe teritoriul Republicii Moldova, după ce au fost depistați traversând ilegal frontiera de stat.
Este vorba despre un bărbat în vârstă de 21 de ani și o femeie de 31 de ani. Pe numele acestora au fost emise decizii de returnare sub escortă, fiind aplicată și interdicția de intrare pe teritoriul Republicii Moldova pentru o perioadă de un an.
IGM reamintește că străinii care nu respectă regimul de intrare și ședere în Republica Moldova vor suporta consecințele legale prevăzute de legislația în vigoare.



