Un accident rutier grav s-a produs aseară, în jurul orei 19:00, pe traseul G90 Ungheni–Cetireni, fiind soldat cu decesul unui pieton. Poliția din Ungheni a fost sesizată despre caz la scurt timp după producerea impactului, informează Poliția.
Din cercetările preliminare efectuate la fața locului s-a stabilit că un microbuz de marca Ford Transit, condus de un bărbat de 41 de ani, a lovit un pieton la ieșirea din municipiul Ungheni spre satul Cetireni. Victima traversa carosabilul din stânga spre dreapta în momentul producerii accidentului.
În urma impactului, bărbatul, în vârstă de 56 de ani, a decedat pe loc, fără a mai putea fi salvat.
Conducătorul auto a fost testat alcoolscopic, iar rezultatul a indicat absența alcoolului în aerul expirat.
Pe acest caz a fost inițiată o cauză penală, fiind întreprinse acțiuni pentru stabilirea tuturor circumstanțelor în care s-a produs accidentul.