Administrația Națională a Drumurilor anunță desfășurarea lucrărilor de aplicare a straturilor bituminoase subțiri executate la rece, de tip ”slurry seal”, conform Programului de întreținere periodică a drumurilor publice naționale 2025.
Intervențiile vizează următoarele sectoare:
R1 Ungheni – Chișinău, km 78,515 – 79,250
R3 Chișinău – Hâncești – Cimișlia – Basarabeasca, km 31,300 – 42,150
R6 Chișinău – Orhei – Bălți, km 47,000 – 52,000
R20 Orhei – Rezina – Râbnița, km 38,46 – 40,81 și km 42,85 – 45,35
În prezent, lucrările se desfășoară pe R3 și R20, urmând să continue și pe celelalte trasee incluse în program. În total, vor fi reabilitați peste 21 km de drum, cu o valoare estimată de peste 31 milioane lei.
Potrivit AND, stratul „slurry seal” contribuie la remedierea fisurilor din asfalt, la creșterea aderenței și la prelungirea duratei de exploatare a drumurilor.
Pe sectoarele de lucru există risc de prezență a agregatelor nefixate, iar circulația este restricționată temporar și semnalizată corespunzător.
Administrația solicită participanților la trafic să circule cu prudență și să respecte restricțiile impuse.