Astăzi are loc cel de-al doilea Summit Republica Moldova – Uniunea Europeană, la Bruxelles

Astăzi are loc cel de-al doilea Summit Republica Moldova – Uniunea Europeană, la Bruxelles
EnglishFrançaisРусский

Cel de-al doilea Summit Republica Moldova – Uniunea Europeană are loc astăzi, la Bruxelles. La reuniune participă președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, alături de președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, și președintele Consiliului European, António Costa.

Potrivit autorităților, liderii vor discuta despre parcursul european al Republicii Moldova, integrarea treptată în piața unică europeană, investițiile, securitatea și oportunitățile pentru cetățeni și companii.

Republica Moldova participă la summit după finalizarea procesului de screening și deschiderea negocierilor pentru primul grup de capitole de aderare. De asemenea, vor fi abordate următoarele etape ale procesului de integrare europeană și posibilitățile de accelerare a acestuia pe baza progreselor realizate de țară.

La finalul reuniunii sunt programate declarații de presă ale celor trei lideri.

Total
0
Shares
 
Total
0
Share
ULTIMA ORĂ
×