Autoritățile investighează un caz de escrocherie și delapidare de peste 12 milioane de lei

Ofițerii Direcției investigații „Centru” și cei de urmărire penală ai INI, împreună cu procurorii PCCOCS, documentează activitatea a trei persoane – un cetățean al Federației Ruse, de 49 de ani, și doi moldoveni din Chișinău, un bărbat de 29 și o femeie de 33 de ani – suspectați de escrocherie și delapidare în proporții deosebit de mari.

Potrivit materialelor cauzei, cetățeanul rus, angajat administrator al unei companii imobiliare din Chișinău, ar fi însușit aproximativ 4 000 000 de lei de pe conturile firmei, profitând de absența proprietarului peste hotare și de procura care îi permitea gestionarea afacerii.

Ulterior, acesta ar fi atras doi complici în schemă, modificând actele de proprietate și însușindu-și un imobil evaluat la peste 8 000 000 de lei.

Cu sprijinul mascaților din cadrul BPDS „Fulger”, au fost efectuate șase percheziții la domiciliile, birourile și automobilele suspecților, fiind ridicate înscrisuri, dispozitive electronice, telefoane mobile, contracte și recipise relevante pentru investigație.

Doi dintre suspecți au fost reținuți pentru 72 de ore, iar femeia este cercetată în stare de libertate, având statut de bănuit.

Conform legislației, cei implicați riscă între 8 și 15 ani de închisoare.

Total
0
Shares
Total
0
Share