Începând cu data de 2 mai 2025, Banca Națională a Moldovei (BNM) lansează în circuitul numismatic o monedă comemorativă dedicată domnitorului Vasile Lupu, parte a seriei ”Domni ai Țării Moldovei”.
Această emisiune marchează un moment important din istoria Moldovei, legat de data de 4 mai 1646, când a fost tipărită ”Pravila lui Vasile Lupu”, primul cod de legi scrise al Țării Moldovei. Lucrarea a reprezentat un pas major în modernizarea sistemului juridic, înlocuind dreptul nescris cu unul bazat pe norme romano-bizantine.
Moneda este confecționată din argint, are valoarea nominală de 50 de lei, iar tirajul este limitat la 500 de unități. Designul a fost realizat de R.A. Monetăria Statului din România.
Fiecare exemplar este ambalat într-o capsulă de metacrilat și o cutie de prezentare, însoțit de un certificat de autenticitate cu cod QR, care oferă acces la detalii suplimentare pe site-ul BNM. Certificatul poartă semnătura guvernatorului Băncii Naționale a Moldovei.
Monedele vor fi disponibile pentru publicul larg prin:
cereri online, pe site-ul BNM, secțiunea ”Monedă”,
băncile licențiate din Republica Moldova, care vor putea stabili independent prețul de vânzare, cu un adaos de maximum 3% față de cel stabilit de BNM.