COD GALBEN IGSU avertizează populația să evite copacii, firele electrice și zonele inundate

COD GALBEN // IGSU avertizează populația să evite copacii, firele electrice și zonele inundate
EnglishFrançaisРусский

Inspectoratul General pentru Situații de Urgență a emis recomandări de siguranță pentru populație, în contextul Codului galben de instabilitate atmosferică anunțat de Serviciul Hidrometeorologic de Stat pentru astăzi, 21 mai, în intervalul orelor 13:30–22:00.

Potrivit meteorologilor, sunt prognozate ploi de scurtă durată însoțite de descărcări electrice, izolat averse puternice de 15–25 l/m², grindină și vijelii cu rafale de până la 15–20 m/s.

În acest context, salvatorii îndeamnă cetățenii să evite aflarea sub copaci, în apropierea stâlpilor și a firelor electrice, precum și atingerea cablurilor căzute la pământ.

Totodată, oamenii sunt sfătuiți să închidă geamurile și ușile locuințelor pentru a preveni pătrunderea apei în interior și să evite deplasările prin zone inundate sau traversarea străzilor acoperite cu apă.

IGSU recomandă șoferilor să nu parcheze automobilele sub copaci sau panouri publicitare și să conducă prudent în condiții de ploaie și vânt puternic.

De asemenea, părinții sunt îndemnați să supravegheze permanent copiii și să nu le permită aflarea în apropierea canalelor de scurgere sau a bazinelor acvatice.

În situații excepționale și de risc, cetățenii sunt îndemnați să apeleze Serviciul 112.

Total
0
Shares
 
Total
0
Share