Coreea de Nord a declarat că oferă „sprijin necondiționat” politicii Moscovei în războiul împotriva Ucrainei, în urma unui dialog strategic desfășurat la Moscova între miniștrii de Externe ai celor două țări.
Ministrul rus de Externe, Serghei Lavrov, și omologul său nord-coreean, Choe Son-hui, au discutat despre dezvoltarea parteneriatului dintre cele două state, consolidat prin acordul semnat în anul 2024, transmite agenția nord-coreeană KCNA.
Potrivit sursei citate, Phenianul și-a exprimat „sprijinul necondiționat” pentru politica Moscovei, pe care Coreea de Nord o descrie drept orientată spre „eliminarea cauzelor fundamentale ale conflictului din Ucraina” și apărarea integrității teritoriale a Rusiei.
La rândul său, Moscova a promis că va susține Coreea de Nord în fața acțiunilor pe care Phenianul le consideră amenințări la adresa intereselor sale.
Rusia și Coreea de Nord continuă, de asemenea, cooperarea militară. Potrivit unor evaluări, Phenianul ar fi trimis în Rusia aproximativ 14 000 de militari, o parte dintre aceștia fiind implicați în luptele din regiunea Kursk.
În timpul vizitei sale la Moscova, Choe Son-hui s-a întâlnit și cu președintele rus Vladimir Putin, fapt care a alimentat speculațiile privind o posibilă nouă vizită a liderului nord-coreean Kim Jong-un în Rusia.



