Cupa Mondială de haltere de la Roma: Sportivii moldoveni au cucerit o medalie de Aur, două de Argint și una de Bronz

Marin Robu, Tudor Ciobanu, Halterofili, Republica Moldova, Campionatul Mondial de Haltere, Roma, Campionatul mondial, Jocuri olimpice, Tokyo, 2020, Campioni,

În capitala Iataliei, Roma are loc Cupa Mondială de haltere, valabilă pentru calificarea la Jocurile Olimpice de la Tokyo. Doi sportivi din R. Moldova au înregistrat rezultate remaracabile până la această etapă. Marin Robu a cucerit trei medalii în limitele categoriei de greutate 73 kg, iar halterofilul Tudor Ciobanu a cucerit medalia de bronz la stilul aruncat.

Sportivul moldovean, Marin Robu, a luat trei medalii la Cupa Mondială de haltere. Mai exact, Robu a câștigat proba smuls cu rezultatul 152 kg. Totodată, s-a clasat pe locul II, la proba aruncat cu 180 kg și a luat tot locul II la total, cu rezultatul de 332 kg.

Marin a stabilit un nou record european „Under 20” atât la proba smuls, cât și la total.

Un alt halterofil, Tudor Ciobanu a cucerit medalia de bronz la stilul aruncat, la Cupa Mondială de la Roma, valabilă pentru calificarea la Jocurile Olimpice de la Tokyo. El a înregistrat rezultatul 198 kg în limitele categoriei de greutate 96 kg. La proba smuls, Ciobanu a încheiat pe locul IV, iar în clasamentul general a terminat de asemenea pe poziția a 4-a.

Jocurile Olimpice de la Tokyo sunt planificate pentru perioada 24 iulie-9 august 2020. Organizatorii spun că costurile pregătirilor se vor ridica la circa 1.350 miliarde yeni sau 11,5 miliarde euro.

Sursa: Agora.md