Doi indivizi din Drochia au fost condamnați la 11 ani de închisoare, după ce au bătut un bărbat cu scaunul

Două persoane din Drochia, de 32 și 57 de ani, au fost condamnate la câte 11 ani de închisoare, cu executarea pedepsei într-un penitenciar de tip semiînchis, pentru vătămare corporală și huliganism. Procuratura Generală (PG) precizează că fapta a avut loc în mai 2024, iar în luna iulie, cauza penală a fost expediată pentru examinare în fond.

”Conform învinuirii, la data de 6 mai 2024, pe timp de zi, aflându-se într-un sat din raionul Drochia, inculpații au agresat un bărbat de 45 de ani, aplicându-i multiple lovituri cu pumnii și picioarele în diferite zone ale corpului, iar în final lovindu-l cu un scaun în regiunea capului. Conform concluziilor raportului de expertiză judiciară efectuat în dosar, victimei i-au fost cauzate leziuni corporale care se califică drept vătămări corporale grave.

În aceeași zi, din intenții huliganice, cei doi au agresat un alt bărbat într-un loc public, cauzându-i vătămări corporale ușoare”, se arată în comunicatul emis de PG.

Sentința nu este definitivă și este susceptibilă de atac la Curtea de Apel Nord.

Total
0
Shares
Total
0
Share