Două femei, de 30 și 31 de ani, originare din Ucraina, sunt cercetate penal pentru comiterea a cel puțin două episoade de pungășie în municipiul Chișinău, prin care ar fi cauzat un prejudiciu de peste 30 000 de lei.
Potrivit poliției, suspectele acționau în zone aglomerate, folosind metode de distragere a atenției pentru a sustrage bani, carduri și alte bunuri personale din genți.
Acțiunile de identificare și documentare au fost efectuate de angajații Direcției de Poliție Chișinău, împreună cu polițiștii Inspectoratelor de Poliție Buiucani și Rîșcani, reușindu-se localizarea și reținerea celor două femei.
Dacă vinovăția lor va fi demonstrată, suspectele riscă o pedeapsă de până la 4 ani de închisoare. Poliția continuă măsurile procesual-penale pentru recuperarea prejudiciului și investighează posibila implicare a acestora în alte cazuri similare.