Dragoș Galbur acuză dublul standard al guvernării PAS în raport cu Rusia: ”Trebuie de terminat cu acest проходной двор”

Președintele PNM, Dragoș Galbur, critică modul în care autoritățile de la Chișinău gestionează prezența delegațiilor din Federația Rusă în Republica Moldova, acuzând duble standarde și ipocrizie din partea actualei guvernări.

Congresul Mondial al Viei și Vinului a început în premieră în Republica Moldova

„Când vin în Moldova tot felul de artiști și delegații din Rusia la evenimentele lui Dodon, Usatîi sau Șor, sunt opriți la aeroport și întorși înapoi. Ceea ce eu susțin cu ambele mâini. Când vin delegații, artiști și sportivi din Rusia la Chișinău, la evenimentele organizate cu implicarea actualei guvernări, aceștia sunt lăsați să treacă. (ex: Campionatul European de Haltere, Congresul OIV și altele)”, a declarat Galbur.

„Duble standarde și ipocrizie”, a adăugat liderul Partidului Nostru, care solicită măsuri ferme în contextul războiului din Ucraina și al prezenței militare ruse ilegale pe teritoriul Republicii Moldova. „Și în general, trebuie de pus vize pentru toți cetățenii Federației Ruse. Trebuie să știm cine și cu ce ocazie vrea să vină în Moldova. E război alături, avem prezență militară rusă care staționează ilegal pe teritoriul nostru, trebuie de terminat cu acest проходной двор.”

Într-un comunicat separat, formațiunea anunță că Partidul Național Moldovenesc condamnă prezența oficială a Federației Ruse la congresul Organizației Internaționale a Viei și Vinului (OIV), organizat zilele acestea la Chișinău.

„Considerăm inacceptabil faptul că organizatorii au arborat drapelul statului agresor alături de drapelele României și Ucrainei, în timp ce Rusia bombardează zilnic orașe ucrainene și amenință securitatea întregii regiuni”, se menționează în declarație.

Potrivit partidului, „din acest motiv, delegația Ucrainei s-a retras astăzi din eveniment, provocând un veritabil scandal politic între Chișinău și Kiev și aruncând o umbră rușinoasă asupra imaginii Republicii Moldova în fața vecinilor noștri care luptă cu arma în mână pentru libertate”.

Formațiunea îl critică inclusiv pe actualul executiv și consilierii Președinției: „Regretăm că, deși președinta Maia Sandu face eforturi considerabile pentru a ancora Moldova în lumea liberă, consilierii săi și miniștrii PAS continuă să o saboteze prin gesturi iresponsabile, care știrbesc credibilitatea instituției prezidențiale și ne pun într-o lumină proastă în fața partenerilor strategici.”

În concluzie, Partidul Național Moldovenesc avertizează că „Republica Moldova nu poate să pretindă solidaritate internațională, cât timp tolerează, pe teritoriul său, prezența oficială a reprezentanților unui stat terorist, cum este Rusia.”

Total
0
Shares
Total
0
Share