Dublă istorică pentru Ronaldo! Real Madrid, favorită la calificare, după 3-1 cu PSG

cristiano ronaldo, real madrid, psg, fotbal

Real Madrid se descurcă mai bine în UEFA Champions League decât în campionat. “Galacticii” au câştigat cu 3-1 prima manşă din derby-ul optimilor cu PSG şi au devenit favoriţi la calificare.

Cristiano Ronaldo a ratat pe bandă rulantă în prima repriză a meciului cu PSG. Cea mai mare ocazie a venit după o pasă genială a lui Marcelo. Francezii au deschis scorul pe “Santiago Bernabeu”.

Neymar i-a pasat cu călcâiul lui Rabiot, care a şutat perfect. Echipa lui Zinedine Zidane a egalat chiar înaintea pauzei. Kroos a scos un penalty controversat, iar Ronaldo nu l-a mai iertat pe Areola. Nu a fost singura fază cu probleme.

Oaspeţii au cerut penalty în momentul în care Ramos a atins mingea cu mâna în careu. Pe final, starul portughez a profitat de o greşeală a portarului advers şi i-a adus în avantaj pe madrileni.

Marcelo a stabilit scorul final: Real – PSG 3- 1, iar “galacticii” au devenit mari favoriţi la calificarea în sferturile UEFA Champions League înaintea returului de pe “Parc des Princes”.

Cristiano Ronaldo a devenit primul jucator din istoria UEFA Champions League care marcheaza 100 de goluri pentru aceeaşi echipă. Cel mai bun sezon al său în această competiţie a fost stagiunea 2013/14, când a marcat 17 goluri. De asemenea, starul portughez este primul jucator care înscrie cel putin 10 goluri în sapte sezoane consecutive în competiţia europeană.