După Marea Britanie, și Malta anunță că va recunoaște oficial Palestina ca stat

Malta va recunoaște Palestina ca stat în cadrul Adunării Generale a ONU din septembrie, a anunțat marți premierul Robert Abela, invocând angajamentul țării pentru o pace durabilă în Orientul Mijlociu.

Anunțul vine după presiuni politice interne, inclusiv apeluri ale opoziției de centru și de dreapta pentru o recunoaștere imediată. Premierul maltez își exprimase intenția de a recunoaște Palestina încă din mai, însă conferința ONU planificată pentru iunie a fost amânată.

Decizia Maltei se aliniază cu o serie de anunțuri similare făcute recent: Franța și Regatul Unit au indicat că vor recunoaște Palestina în septembrie, cu condiții din partea Londrei legate de un armistițiu în Fâșia Gaza. În mai, Irlanda, Norvegia și Spania au recunoscut deja Palestina ca stat independent.

Premierul israelian Benjamin Netanyahu a condamnat recunoașterile, calificându-le drept o recompensă pentru ”terorismul monstruos al Hamas”.

Total
0
Shares
Total
0
Share