Erdogan afirmă că războiul din Ucraina nu se va încheia curând

Președintele Turciei, Recep Tayyip Erdogan, a declarat marți, 23 septembrie, că războiul Rusiei împotriva Ucrainei nu se va încheia în viitorul apropiat și a atras atenția asupra limitelor susținerii economice europene pentru Kiev.

”Nu cred că se va întâmpla curând. Este o veste proastă, și simțim această povară pe inimă”, a spus liderul turc într-un interviu pentru Fox News.

Întrebat despre reacția NATO la provocările Rusiei în spațiul aerian al Poloniei și Estoniei, Erdogan a recomandat ”să se urmeze modelul Turciei”, care menține relații atât cu Rusia, cât și cu Ucraina.

”Lucrăm la un model de pace în aceste regiuni”, a subliniat el.

Președintele turc se află în Statele Unite pentru participarea la Adunarea Generală a ONU și va discuta cu președintele interimar al Siriei, Ahmed al-Sharaa, precum și cu liderul american Donald Trump, pe 25 septembrie, despre pași ”vitali” pentru Orientul Mijlociu și despre posibila achiziție de avioane F-35.

Total
0
Shares
Total
0
Share