Primăria Chișinău continuă să investească în prezentul și viitorul copiilor noștri. Ieri, 16 aprilie 2025, a fost inaugurat cel de-al 15-lea teren de fotbal modern la L.T. „Dante Alighieri”, în cadrul Proiectului „Fotbal în Școli”, dezvoltat de municipalitate în parteneriat cu Federația Moldovenească de Fotbal.
Alte sute de terenuri sportive au fost realizate de către Primărie Chișinău în toate instituțiile de învățământ din oraș.
Prezent la eveniment, legendarul fotbalist bulgar, Hristo Stoicikov, deținător al Balonului de Aur și Ghetei de Aur, câștigător al Cupei Campionilor și al Cupei Cupelor, a apreciat efortul municipalității.
Terenurile de fotbal deschise la instituțiile de învățământ din oraș, inclusiv cele realizate în cadrul proiectului „Fotbal în Școli”, au scopul de a motiva elevii să practice activități fizice, în special fotbalul, direct în incinta școlilor.
Pentru realizarea acestui nou obiectiv, din bugetul municipal au fost alocate aproximativ 6,5 milioane de lei.
Liceul Teoretic „Dante Alighieri” găzduiește 1.342 de elevi, iar noul teren de fotbal va fi utilizat și pentru antrenamentele juniorilor și seniorilor F.C. Chișinău, contribuind astfel la dezvoltarea fotbalului la toate nivelurile.