Dat fiind codițiile nefavorabile ale vremii din ultimele zile în Republica Moldova, echipaje ale poliției s-au mobilizat în ajutorul cetățenilor aflați în situații complicate. Totodată, șeful Poliției Naționale, Alexandru Pînzari, dă asigurări că și în zilele următoare polițiștii moldoveni vor fi la datorie.
„Dragi cetățeni, colegii mei sunt în teren pentru a vă da o mână de ajutor și pentru a vă ști în siguranță. Potrivit datelor meteo, lapovița și ninsorile slabe se vor menține. Fiți atenți la drum”, a transmis Alexandru Pînzari.
Mai jos vedeți cîteva situații surprinse astăzi în diverse locuri din Moldova. Unii polițisti au ajutat șoferii să iasă din zăpadă, alții au ajutat bătrânii cu pregătirea lemnelor de foc, iar majoritatea din ei asigură fluidizarea traficului pe drumurile naționale și locale, și prevenirea accidentelor rutiere.