Ministrul cercetării, tehnologiei și spațiului din Germania, Dorothea Bär, supranumită și „ministrul jocurilor”, a anunțat că guvernul federal va acorda sprijin de 125 de milioane de euro pe an pentru industria de jocuri video, începând cu 2026, cu scopul de a stimula dezvoltarea sectorului. Propunerea trebuie însă aprobată de Bundestag.
Bär este cunoscută pentru abordările sale neconvenționale: în 2011 a organizat o petrecere în Bundestag în care parlamentarii au jucat Counter-Strike, iar în biroul său a instalat un model la scară naturală al personajului Lara Croft.
Industria germană a jocurilor video rămâne relativ mică, cu aproximativ 12 000 de locuri de muncă, și, chiar dacă se dezvoltă jocuri de calitate, veniturile deseori ajung în străinătate. Experta Petra Frölich subliniază că „în Germania se creează foarte puțină valoare adăugată; principalii beneficiari sunt marile companii digitale precum Microsoft, Sony, Apple sau Google, care rețin 30 % din vânzările de jocuri pe platformele lor”.
Ministrul Dorothea Bär consideră însă că colegii săi au înțeles importanța industriei jocurilor video ca factor de inovație și creștere economică.