Ion Chicu, președintele Partidului Dezvoltării și Consolidării Moldovei – parte componentă a Blocului Politic „Alternativa”, a avut o întrevedere cu Daniela DiPierro – Însărcinat cu Afaceri al SUA în Republica Moldova.
”În cadrul întrevederii Ion Chicu a mulțumit poporului american pentru suportul acordat poporului țării noastre prin intermediul diferitor proiecte, inclusiv Programul „Compact”, prin care a fost reconstruit sectorul de drum Sărăteni-Soroca. A fost remarcat și faptul, că deși activitatea USAID pe teritoriul Republicii Moldova încă urmează a fi analizată sub aspect de eficiență a utilizării banilor publici și a respectării legislației, prin intermediul acestei Agenții au fost implementate mai multe proiecte benefice pentru cetățeni.
Președintele PDCM a informat diplomatul american despre obiectivele generale ale Blocului Politic „Alternativa”, parte componentă al căruia este PDCM. Ion Chicu a oferit interlocutoarei răspunsuri la mai multe întrebări la acest subiect, inclusiv privind abordările blocului „Alternativa” pe dimensiunea modernizării țării noastre, reintegrarea țării, statutul de neutralitate responsabilă a țării noastre, alianțe în viitorul parlament, etc.
În cadrul discuțiilor au fost abordate mai multe subiecte privind situația din Republica Moldova și regiune, războiul din Ucraina și efectele lui asupra situației social-economice din țara noastră, precum și despre ultimele involuții în domeniul reformelor implementate în Republica Moldova, inclusiv cu suportul partenerilor occidentali.
Ion Chicu a atras atenția asupra atacului brutal întreprins asupra Justiției de către guvernarea PAS prin lichidarea procuraturilor specializate, în mod special a Procuraturii Anticorupție. Este o încercare vădită a grupării PAS de a scăpa de răspundere pentru actele de corupție săvârșite în acești 4 ani de guvernare.
Totodată, Chicu a exprimat îngrijorările sale în legătură cu încălcarea sistematică de către guvernarea de la Chișinău a Constituției țării, discriminarea cetățenilor după varii criterii, inclusiv îngrădirea dreptului la vot.
În final, părțile au convenit să mențină cu regularitate dialogul”, este comunicatul formațiunii politice.