În regiunea Mării Negre au fost înregistrate recorduri de recolte

Piața cerealelor din regiunea Mării Negre traversează o perioadă de activitate intensă, în contextul recoltărilor și exporturilor accelerate. România conduce clasamentul regional cu o posibilă recoltă record de rapiță pe 703 mii hectare și o producție estimată de 2,9 milioane tone de floarea-soarelui, în creștere cu 50 la sută față de 2024.

Recoltările au început deja în sudul țării, iar exporturile românești se intensifică, mai ales spre Orientul Mijlociu și Africa de Nord. La orz se înregistrează randamente bune, între 5,5 și 6,2 tone pe hectar.

În Bulgaria, cererea pentru biodiesel a dus la extinderea suprafeței cultivate cu soia la 140 mii hectare. Grâul rămâne la o medie de 5,7 tone pe hectar, dar calitatea este afectată de condițiile meteo.

Ucraina a demarat exporturile de porumb, cu un prim transport de 10 mii tone către Libia. În schimb, Rusia se confruntă cu scăderea prețurilor cerealelor. Egiptul a achiziționat recent 470 mii tone de grâu din regiune, inclusiv din România, în cadrul unei strategii de diversificare a surselor.

Total
0
Shares
Total
0
Share