În perioada ianuarie-august 2025, încasările la impozitul pe venit de la persoanele fizice care dau în locațiune bunuri imobile au constituit 60 milioane lei, în creștere cu 26,8% față de aceeași perioadă a anului 2024, anunță Serviciul Fiscal de Stat.
În urma acțiunilor de conformare voluntară și informare, au fost identificate 1 205 persoane fizice care transmit în chirie bunuri imobile. Pentru 144 dintre acestea au fost calculate suplimentar plăți de bază în sumă de 318,9 mii lei, majorări de întârziere de 14,5 mii lei și amenzi de 18,4 mii lei.
În aceeași perioadă, au fost înregistrate 20 129 contracte de locațiune, cu 18,8% mai multe decât în primele opt luni din 2024.
SFS reamintește că persoanele fizice care nu desfășoară activitate de întreprinzător achită un impozit de 7% din valoarea lunară a contractului, iar documentul trebuie înregistrat în termen de 7 zile de la semnare. Plata se efectuează lunar, până pe data de 25.
Instituția îndeamnă contribuabilii să-și onoreze obligațiile fiscale, inclusiv pentru veniturile obținute prin platforme precum Booking și Airbnb.