În primele trei luni ale anului 2026, încasările la impozitul pe venit de la persoanele fizice care transmit în locațiune bunuri imobile au crescut cu 26,4%, ajungând la 28,5 milioane lei, comparativ cu aceeași perioadă a anului 2025.
Ca urmare a acțiunilor de conformare voluntară și informare, în perioada ianuarie-martie 2026 au fost identificate 266 persoane fizice care dau în locațiune bunuri imobile.
Totodată, în urma controalelor fiscale efectuate la 221 persoane fizice, au fost calculate suplimentar la buget plăți de bază în sumă de 266 700 lei, majorări de întârziere de 14 100 lei și a fost aplicată o amendă de 17 500 lei.
În această perioadă au fost înregistrate 9 839 contracte de dare în locațiune a bunurilor imobile, cu 31,8% mai multe față de primul trimestru din 2025.
Conform articolului 901, alineatul (34) din Codul fiscal, persoanele fizice care nu desfășoară activitate de întreprinzător și transmit în posesie sau folosință proprietate imobiliară trebuie să achite un impozit pe venit de 7% din valoarea lunară a contractului.
Contractul de locațiune trebuie înregistrat la Serviciul Fiscal de Stat în termen de 7 zile de la data încheierii, iar impozitul se achită lunar, până la data de 25 a lunii în curs.
Serviciul Fiscal de Stat reamintește persoanelor fizice care transmit în posesie sau folosință proprietate imobiliară altor persoane fizice, inclusiv prin platforme precum Booking sau Airbnb, despre obligația de a-și onora obligațiile fiscale aferente veniturilor obținute.
Ghidul privind înregistrarea contractului de transmitere în posesie și/sau folosință a proprietății imobiliare este disponibil pentru consultare.



