Alte știri

Jocurile Olimpice de iarnă 2018 – programul oficial

Pinterest LinkedIn Tumblr

Jocurile Olimpice de iarnă 2018 includ 102 evenimente sportive la 15 discipline din 7 sporturi: patinaj (patinaj artistic, patinaj viteză și patinaj viteză pe pistă scurtă), schi (schi alpin, schi fond, schi acrobatic, combinata nordică, sărituri cu schiurile și snowboard), bob (bob și scheleton), biatlon, curling, hochei pe gheață și sanie.

8 februarie
Curling, preliminarii (dublu-mixt);
Dublu mixt: SUA – Rusia  9-3, Canada – Norvegia 6-9, Corea – Finlanda 9-4, China – Elveția 4-7, Finlanda –Elveția 6-7, Coreea – China 7-8, Rusia – Norvegia 4-3, SUA – Canada 4-6.
Sărituri cu schiurile, calificări (trambulină mică, masculin)
1. Andreas WELLINGER (Germania) 103,0 m, 133,5 puncte; 2. Kamil STOCH (Polonia) 104,0 m, 131,7 p: 3. Dawid KUBACKI (Polonia) 104,5 m, 129,6 p.

9 februarie
Ceremonia de deschidere (21.30, TVR1, TVR HD);
Curling, preliminarii (dublu-mixt; 6.30, Eurosport 1);
Patinaj artistic, calificări (program scurt perechi și masculin; 4.30, Eurosport 1);
Freestyle, calificări (9.15, Eurosport 1).

10 februarie
Biatlon – finală (feminin, 7,5 km; 12.10 TVR 3; 13.05 Eurosport 1);
Schi fond – finală (feminin, skiatlon, 9.05 Eurosport 1);
Curling, preliminarii (dublu-mixt);Începe turneul olimpic de hochei pe gheață.
Sanie – masculin, simplu, coborâri 1/ 2 (12.10 TVR 3, Eurosport 1);
Short-track – finală (masculin, 1.500 m); calificări: feminin, 3.000 m, ștafetă; feminin 500 m);
Sărituri cu schiurile – finală (trambulină mică, masculin; 14.35, TVR2, TVR HD);
Patinaj viteză (feminin, 3.000 m);
Snowboard, calificări (2.40 și 10.15, Eurosport 1);
Hochei pe gheață feminin: Japonia – Suedia (9.30, Eurosport 2), Elveția – Coreea (14.00, Eurosport 2).

11 februarie
Schi alpin – finală (coborâre, masculin; 4.00, TVR2, TVR HD, Eurosport 1);
Biatlon – finală (masculin, 10 km sprint; 13.00 TVR 3, TVR HD, Eurosport 1);
Schi fond – finală (masculin, skiatlon; 8.15 TVR 3, TVR HD, Eurosport 1);
Curling, preliminarii (dublu-mixt);
Patinaj viteză (masculin, 5.000 m; 10.05, Eurosport 1);
Freestyle – finale;
Sanie – finală (masculin, simplu, coborâri 3/ 4; 13.00, TVR 3, TVR HD; 14.45, Eurosport 1);
Snowboard – finale (2.40 și 7.30, Eurosport 1);
Patinaj artistic – finală program liber, perechi . Calificări: dans – program scurt, feminin – program scurt (3.00, TVR2; 5.15, Eurosport 1);
Hochei pe gheață, feminin (9.30, Finlanda – SUA, Eurosport 2); 14.00, Canada – Rusia (Eurosport 2).

12 februarie
Schi alpin – finală (slalom uriaș, feminin; 2.4o și 6.45 Eurosport 1);
Biatlon – finale (feminin, 10 km ștaferă; masculin, 12,5 km ștafetă; 12.10, TVR 3, TVR HD, Eurosport 1);
Curling, semifinale (dublu-mixt);
Patinaj viteză (feminin, 1.500 m: 14.40, Eurosport 1);
Freestyle – finale (15.10, Eurosport 1);
Sanie – feminin, simplu, coborâri 1/ 2 (12.50/ 14.20, TVR 3, TVR HD; 12.45, Eurosport 1);
Sărituri cu schiurile – finală (trambulină mică, feminin; 14.20, TVR 2, TVR 3; 16.00, Eurosport 1);
Snowboard – finale (4.00, Eurosport 1);
Patinaj artistic – finale (masculin și feminin – program liber, dans – program liber: 3.00 și 20.10, TVR HD; 4.45 Eurosport 1);
Hochei pe gheață, feminin (9.30, Elveția – Japonia; 14.00; Suedia – Coreea, Eurosport 2).

13 februarie
Schi alpin – finală (combinată, masculin; 4.30 și 8.00 Eurosport 1);
Schi fond – finale (masculin, sprint individual clasic; feminin, sprint individual clasic; 10.30, Eurosport 1);
Curling – finală (dublu-mixt);
Sanie – finală (feminin, simplu, coborâri 3/ 4; 12.30, TVR 3, TVR HD, Eurosport 1);
Short-track – finală (feminin, 500 m); calificări: masculin, 5.000 m, ștafetă; masculin, 1.000 m;
Snowboard – finale (2.40 și 6.00, Eurosport 1);
Patinaj viteză (masculin, 1.500 m; 11.45 Eurosport 1);
Hochei pe gheață, feminin: 9.30, 14.00 (Eurosport 2): Canada  – Finlanda, SUA -Rusia.

14 februarie
Schi alpin – finală (slalom, feminin; 2,40 și 4.00, Eurosport 1; 6.45, TVR 3, TVR HD);
Biatlon – finală (feminin, 15 km individual; 13.05, TVR 3, TVR HD);
Curling, preliminarii (masculin, feminin);
Patinaj artistic, calificări (perechi, program scurt; 4.40 TVR 2, TVR HD, Eurosport 1);
Sanie – finale (dublu, masculin+feminin; 13.05 TVR 3, TVR HD);
Combinata nordică – finale;
Snowboard – finale (4.15, Eurosport 1);
Patinaj viteză (feminin, 1.000 m).
Hochei pe gheață, masculin: SUA – Slovenia/ Slovacia – Rusia (5.00, Eurosport 2); 14.00.

15 februarie
Schi alpin  – finală (Super G, masculin; 4.00, TVR 3, TVR HD):
Biatlon – finală (masculin, 20 km individual; 13.00, TVR 3, TVR HD, Eurosport 1);
Schi fond – finală (feminin, 10 km freestyle; 8.20, Eurosport 2);
Curling, preliminarii (masculin, feminin);
Patinaj artistic – finală perechi program liber (4.20, TVR 2, 5.55, TVR HD; 5.30, Eurosport 1);
Freestyle – calificări;
Sanie – finală (ștafetă, echipe; 13.00, TVR 3; 14.45, Eurosport 1);
Skeleton – calificări (simplu, masculin – coborâri 1/ 2);
Snowboard – finale (6.30, Eurosport 1);
Patinaj viteză – finală (masculin, 10.000 m);
Hochei pe gheață: (5.00, Eurosport 2; 15.00, Eurosport 1).

16 februarie
Schi fond – finală (masculin, 10 km freestyle; 7.45, Eurosport 1);
Curling, preliminarii (masculin, feminin);
Patinaj artistic – masculin, program scurt (3.55, TVR2, TVR HD; 6.00, Eurosport 1);
Freestyle – finale;
Skeleton – finală (masculin, coborâri 3/ 4); calificări feminin (coborâri 1/ 2; 2.30, TVR 3, TVR HD, Eurosport 1; 14.15, Eurosport 1);
Snowboard (5.00, Eurosport 1);
Sărituri cu schiurile, calificări (trambulina mare, masculin; 15.15, Eurosport 1);
Patinaj viteză – feminin, 5.000 m (12.45, Eurosport 1);
Hochei pe gheață: 5.00, 9.30 și 14.00 (Eurosport 2), 15.45, Eurosport 1.

17 februarie
Schi alpin – finală (Super G, feminin; 4.00, TVR 3, TVR HD);
Biatlon – finală (feminin, 12,5 km; 13.15, TVR 3, TVR HD);
Schi fond – finală (feminin, 4 x 5 km ștafetă);
Curling, preliminarii (masculin, feminin);
Patinaj artistic – finală (masculin, program liber; 4.10, TVR 2, 5.45 TVR HD);
Freestyle – finale;
Short-track – finale (feminin. 1.500 m: masculin, 1.000 m);
Skeleton – finală (feminin, coborâri 3/ 4);
Sărituri cu schiurile – finală (trambulina mare, masculin; 14.30, TVR2, TVR 3, TVR HD).

18 februarie
Schi alpin – finală (slalom uriaș, masculin: 6.45, TVR 2, TVR HD);
Biatlon – finală (masculin, 15 km; 13.05, TVR 3);
Bob – doi masculin, coborâri 1/ 2; 13.05, TVR 3, TVR HD);
Schi fond – finale (masculin, 4 x 10 km ștafetă);
Curling, preliminarii (masculin, feminin);
Freestyle – finale;
Patinaj viteză (urmărire masculin; feminin, 500 m, serii).

19 februarie
Bob – finală (doi masculin, coborâri 3/ 4; 13.15, TVR 3, TVR HD);
Curling, preliminarii (masculin, feminin);
Patinaj artistic – program scurt, dans (4.30 TVR2, TVR HD și 11.10, TVR HD);
Freestyle, calificări;
Sărituri cu schiurile – finală (echipe, masculin, trambulina mare; 14.30, TVR 2, 15.45 TVR HD);
Snowboard – calificări;
Patinaj viteză (urmărire feminin; masculin, 500 m, serii).

20 februarie
Biatlon – finală (ștafetă mixtă, 2 x 6 km / 2 x 7.5 km);
Bob – doi feminin, coborâri 1/ 2;
Curling, preliminarii (masculin, feminin);
Freestyle – finale (7.30, TVR HD);
Combinată nordică (sărituri, 10 km sprint; 12.00 și 14.45, TVR 3, TVR HD);
Patinaj artistic – finală, dans – program liber (3.55, TVR 2, TVR HD și 20.10 TVR HD);
Short-track – finală (feminin, 3.000 m, ștafetă); calificări: feminin, 1.000 m; masculin: 500 m.

21 februarie
Schi alpin – finală (coborâre, feminin; 4.00, TVR 3, TVR HD);
Bob – finală (doi feminin, coborâri 3/ 4);
Schi fond – finale (feminin, sprint freestyle pe echipe; masculin, sprint freestyle pe echipe);
Curling, preliminarii (masculin, feminin);
Patinaj artistic – finală (feminin, program scurt; 4.55, TVR2, 14.10, TVR 2, TVR HD);
Freestyle – finale (ski cross; 6.15, TVR 3);
Hochei pe gheață – finale;
Snowboard, calificări;
Patinaj artistic – finale (urmărire masculin și feminin).

22 februarie
Schi alpin – finală (slalom, masculin, 3.15, 6.45, TVR 2, TVR HD);
Biatlon – finală (feminin, 4 x 6 km ștafetă);
Curling – semifinale (masculin);
Freestyle – finale;
Hochei pe gheață – finale;
Combinată nordică – finale;
Short-track – finale (feminin, 1.000 m; masculin, 500 m; masculin, ștafetă, 5.000 m, 12.00, TVR 3, TVR HD);
Snowboard – calificări.

23 februarie
Schi alpin – finală (combinată, feminin);
Biatlon – finale (masculin, 4 x 7,5 km ștafetă; 13.15, TVR 3, TVR HD);
Curling – semifinale (feminin);
Patinaj artistic – finală (feminin, program liber; 4.05 TVR 2, TVR HD, 20.10, TVR HD);
Freestyle – finale (6.15, TVR 3, TVR HD);
Snowboard – finale;
Patinaj viteză (masculin, 1.000 m).

24 februarie
Schi alpin – finale (echipe; 4.00, TVR 2, TVR HD);
Bob – 4 masculin, coborâri 1/ 2 (2.30, TVR 3, TVR HD);
Schi fond – finală (masculin, 50 km);
Curling – finală masculin (8.35, TVR 3, TVR HD);
Hochei pe gheață – finala mică masculin (14.10 TVR 3, TVR HD);
Snowboard – finale;
Patinaj viteză  – finale (mass start, masculin și feminin).

25 februarie
Bob – finală (4 masculin, coborâri 3/ 4; 5.00, TVR 3, TVR HD);
Schi fond – finală (feminin, 30 km);
Curling – finală feminin (2.05, TVR 3, TVR HD);
Hochei pe gheață – finala mare masculin (6.10, TVR 3, TVR HD);
Patinaj artistic – gala laureaților (2.30, TVR 2)
Ceremonia de închidere (13.00, TVR HD).

loading...

Comments are closed.