Judecătorul Igor Chiroșca va fi reevaluat de Comisia Vetting. CSM a respins raportul privind promovarea acestuia

Judecătorul Igor Chiroșca
Judecătorul Igor Chiroșca

În ședința plenară din 6 mai 2025, Consiliul Superior al Magistraturii (CSM) a decis „respingerea raportului privind promovarea evaluării externe în cazul judecătorului Igor Chiroșca de la Curtea de Apel Centru și a dispus reevaluarea acestuia de către Comisia Vetting”.

Potrivit deciziei, măsura a fost luată „în contextul constatării unor neconcordanțe în aplicarea criteriilor de evaluare comparativ cu alte cazuri similare, în care Comisia a decis nepromovarea judecătorilor evaluați”.

Totodată, CSM a cerut Comisiei „reexaminarea aspectelor legate de regimul de incompatibilități care vizează activitatea magistratului”.

Consiliul a subliniat că, prin această hotărâre, „își reafirmă angajamentul pentru o evaluare riguroasă, unitară și echitabilă a judecătorilor, în spiritul principiilor transparenței și integrității care guvernează procesul de vetting”.

Total
0
Shares
Total
0
Share