Maia Sandu a aprobat acordarea, redobândirea și renunțarea la cetățenia Republicii Moldova pentru 68 de persoane

Maia Sandu a aprobat acordarea, redobândirea și renunțarea la cetățenia Republicii Moldova pentru 68 de persoane
EnglishFrançaisРусский

Președinta Maia Sandu a semnat trei decrete privind cetățenia Republicii Moldova, prin care 12 persoane au primit cetățenia, 23 și-au redobândit-o, iar 33 au primit aprobarea pentru renunțarea la cetățenia moldovenească.

Potrivit decretului privind acordarea cetățeniei, aceasta a fost oferită unui cetățean al Turciei, unui cetățean al Armeniei, unei persoane din Federația Rusă, unei persoane din Kazahstan, la trei persoane din Ucraina, trei din România și două din Uzbekistan.

Într-un alt decret, șefa statului a aprobat redobândirea cetățeniei Republicii Moldova pentru 23 de persoane. Dintre acestea, 18 sunt născute în Republica Moldova, câte una în Federația Rusă, Ucraina și Kârgâzstan, iar două sunt minore născute în Belarus. Același decret abrogă și prevederea unui decret prezidențial din 2020 prin care fusese aprobată renunțarea la cetățenie pentru o persoană.

Totodată, printr-un al treilea decret, a fost aprobată renunțarea la cetățenia Republicii Moldova pentru 33 de persoane. Majoritatea sunt născute în Republica Moldova, însă pe listă se regăsesc și persoane originare din Ucraina și Kazahstan, precum și mai mulți copii născuți în Austria, incluși în cererile părinților.

Total
0
Shares
 
Total
0
Share