Maia Sandu a discutat cu Înaltul Comisar al OSCE despre drepturile minorităților și situația din Găgăuzia

Maia Sandu a discutat cu Înaltul Comisar al OSCE despre drepturile minorităților și situația din Găgăuzia
EnglishFrançaisРусский

Președinta Maia Sandu a avut o întrevedere cu Înaltul Comisar al OSCE pentru Minoritățile Naționale, Christophe Kamp, aflat în vizită în Republica Moldova.

Potrivit Președinției, șefa statului a reafirmat că protecția drepturilor persoanelor aparținând minorităților etnice și consolidarea coeziunii sociale rămân priorități, subliniind că aderarea la Uniunea Europeană reprezintă cea mai bună garanție pentru drepturile tuturor cetățenilor. Totodată, aceasta a evidențiat progresele înregistrate în ultimul an în domeniul educației multilingve și al incluziunii sociale.

În cadrul discuțiilor a fost abordată și situația din UTA Găgăuzia. Maia Sandu a subliniat importanța organizării unor alegeri libere și corecte în autonomie și a asigurării unui mediu informațional sănătos. De asemenea, președinta a declarat că reforma administrației publice locale nu afectează statutul special al Găgăuziei, garantat prin Constituție, și că specificul raionului Taraclia va fi respectat.

La final, cei doi oficiali și-au reafirmat angajamentul de a continua cooperarea dintre Republica Moldova și Oficiul Înaltului Comisar al OSCE pentru Minoritățile Naționale.

Total
0
Shares
 
Total
0
Share
ULTIMA ORĂ
×