Maia Sandu, la Kiev: „Oamenii din Republica Moldova sunt alături de voi, cu admirație, cu compasiune și cu o solidaritate de neclintit”

Maia Sandu, la Kiev: „Oamenii din Republica Moldova sunt alături de voi, cu admirație, cu compasiune și cu o solidaritate de neclintit”
EnglishFrançaisРусский

Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a participat miercuri, 15 iulie, la Kiev, la ceremonia dedicată Zilei Statalității Ucrainei, desfășurată la invitația președintelui Volodimir Zelenski. La eveniment au fost prezenți și președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, președintele României, Nicușor Dan, precum și alți lideri europeni.

VIDEO // Igor Dodon, liderul PSRM: „Maia Sandu și PAS la putere reprezintă un risc de atragere a Republicii Moldova în război”

În discursul său, Maia Sandu a adus un omagiu rezilienței poporului ucrainean în fața agresiunii ruse.

„În fiecare zi, lumea este martora unui lucru extraordinar. Vedem ucraineni care aleg curajul în locul fricii. Vedem medici care salvează vieți sub bombardamente. Vedem salvatori care, după fiecare atac, caută neobosiți supraviețuitori sub dărâmături și îi alină pe cei îndoliați. Vedem militari care își apără patria cu un curaj nețărmurit”, a declarat șefa statului.

Maia Sandu a reafirmat solidaritatea Republicii Moldova cu Ucraina.

„Oamenii din Republica Moldova sunt alături de voi, cu admirație, cu compasiune și cu o solidaritate de neclintit. Și nu vom înceta niciodată să credem că Ucraina va învinge, iar binele va triumfa asupra răului”, a subliniat președinta.

În încheierea discursului, șefa statului a transmis: „Vă mulțumim că ne reamintiți ce înseamnă să lupți pentru libertate. Vă mulțumim că arătați lumii că bombele nu pot transforma demnitatea în supunere.”

Vizita Maiei Sandu la Kiev continuă cu participarea la Summitul Ucraina – Europa de Sud-Est, unde liderii vor discuta despre situația de securitate, sprijinul acordat Ucrainei și parcursul european al statelor candidate din regiune.

Deplasarea șefei statului are loc la două zile după ce Republica Moldova s-a alăturat Coaliției de Voință, un format care reunește peste 30 de state și care urmărește coordonarea sprijinului pentru Ucraina în vederea obținerii unui armistițiu și a unei păci juste, precum și prevenirii unei noi agresiuni.

Total
0
Shares
 
Total
0
Share