Medicii rezidenți din Anglia vor intra în grevă timp de cinci zile, începând cu 17 decembrie, după ce negocierile cu guvernul privind salariile și condițiile de lucru au eșuat, a anunțat Asociația Medicală Britanică (BMA).
Sindicatul susține că oferta salarială de 5,4% propusă de guvern nu acoperă pierderile suferite în ultimii ani din cauza inflației. Reprezentanții medicilor cer o majorare de 29%, argumentând că doar astfel salariile ar reveni la nivelul real din 2008.
Guvernul de la Londra insistă însă că oferta este ”echitabilă și sustenabilă”. Ministrul Sănătății, Wes Streeting, a criticat BMA pentru calendarul grevei, afirmând că aceasta va provoca ”perturbări maxime” și „anxietate nemăsurată”.
”Aceste greve nu sunt în interesul nimănui și nu există nicio justificare morală pentru ele”, a declarat el.
Medicii rezidenți — cunoscuți anterior ca medici juniori — au mai organizat cinci zile de grevă luna trecută și alte cinci zile în iulie, după ce guvernul a refuzat să îmbunătățească oferta salarială. Streeting a transmis BMA că „presiunile financiare enorme cu care se confruntă țara” nu permit o majorare suplimentară a plăților.