Mesajul premierului pentru locuitorii din Drochia și Căușeni: „Să prețuim tradițiile, omenia și pacea”

În cadrul Festivalului Portului Popular și al Pâinii din satul Mîndîc, raionul Drochia, șeful Guvernului a transmis un apel la unitate și atașament față de valorile locale. „Tot ce trebuie să facem este să rămânem uniți și să prețuim lucrurile care ne unesc – tradițiile, omenia și pacea”, a declarat oficialul, subliniind investițiile în educație, sănătate și infrastructură.

Prin programul „Satul European”, în raionul Drochia sunt în desfășurare 51 de proiecte în valoare de 170 de milioane de lei, care includ reabilitarea drumurilor, construcția de apeducte și modernizarea școlilor și grădinițelor.

La Festivalul „Tezaurul Botnei între legendă, vers și armonie”, desfășurat la Căușeni, oficialul a apreciat contribuția comunităților locale: „Moldova poate orice, pentru că are astfel de oameni: gospodari și plini de demnitate”. Potrivit acestuia, doar în raionul Căușeni au fost alocate peste 380 de milioane de lei pentru proiecte comunitare în ultimii patru ani. „Mergem în direcția corectă – cea de aderare la Uniunea Europeană”, a adăugat acesta.

Total
0
Shares
Total
0
Share