Ministerul Energiei de la București a confirmat, la solicitarea redacției Telegraph, că prețurile la energia electrică și gazele naturale vor rămâne plafonate și după 1 aprilie 2025.
Într-un răspuns oficial transmis redacției noastre, ministerul condus de Sebastian Burduja a precizat că, prin Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 6/2025, adoptată pe 28 februarie, a fost prelungit mecanismul de plafonare-compensare a tarifelor. Astfel, măsurile se vor aplica pentru energia electrică până la 30 iunie 2025 și pentru gazele naturale până la 31 martie 2026.
„Se prelungește mecanismul de plafonare-compensare a prețurilor la energie electrică cu încă trei luni, respectiv până la 1 iulie 2025”, se menționează în răspunsul transmis de Ministerul Energiei.
Redacția Telegraph a solicitat clarificări din partea autorităților române în contextul apariției în presa de la Chișinău a unor informații privind posibila majorare a prețului la energia exportată în Republica Moldova. Informațiile vehiculate sugerau că expirarea ordonanței în vigoare ar putea duce la o creștere a tarifelor începând cu luna aprilie. Totuși, răspunsul oficial confirmă menținerea plafonării.
Totodată, presa de la București informează că Senatul a aprobat recent ordonanța, urmând ca aceasta să fie dezbătută și adoptată final în Camera Deputaților.
Un amendament important vizează Republica Moldova: în cazul în care Chișinăul nu își poate asigura consumul din producția internă, producătorii români vor avea obligația de a încheia contracte bilaterale, la prețuri reglementate, cu furnizorii desemnați de Guvernul Republicii Moldova. Energia livrată va acoperi exclusiv necesarul de consum al cetățenilor moldoveni. Astfel, plafonarea se va aplica și consumatorilor aflați pe teritoriul dintre Prut și Nistru.